Дорошовецька бібліотека
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 29
Статистика


СЕЛО МОЄ, 

ДЛЯ МЕНЕ ТИ ЄДИНЕ

Село Дорошівці розташоване на правому березі Дністра. Його назва утворилася від імені особи - засновника села. Народна пам'ять зберігає легенду, за якою в селі Тригір'я (так село називалося до того часу) робив зупинку якийсь козацький ватажок Дорошенко. З того часу село Тригір'я стало зватись Дорошівці.. Існують два інших варіанти легенди, які, здається, стоять ближче до істини.

Один з них розповідає, що в селі Тригір'я зупинявся із своїм військом не Дорошенко; а Дорош, який утікав від поляків і турків. Місцевість стали звати Дорошева долина, а згодом Дорошівці.

Інші перекази твердять, що назва Дорошівці походить від прізвища чи імені пана Дороша, який захопив долину Тригір'я, де проживала лише одна сім'я цигана Анака. Ця родюча долина на той час виявилась заселеною, очевидно, тому, що вона дуже часто піддавалась спустошливим набігам турків і татар. І, мабуть, частину жителів було винищено чи забрано в полон, решта людей повтікали в інші міста. Пан Дорош підкупив Анаку і той пізніше говорив неправду, що ніби він сюди, приїхав другим, заставши вже Дороша. Таким чином долина Тригір'я стала власністю Дороша.

Можливо, що той козацький старшина Дорош, який утікав від турків і поляків і пан Дорош - це одна і та ж особа.

У селі існує дуже багато специфічних назв полів, кутів та їх частин. Ось їх приклади і пояснення їх назв.

Горішній кут. Слово кут вказує на те, що це місце населеного пункту спочатку було віддалене від інших частин села. Слово Горішній у селі Дорошівці вказує на місце знаходження відносно напряму течії річки.

ГОРІШНІЙ КУТ - це той, що знаходиться вгорі, вверх по течії Дністра.

НИЖНА - частина села і поля. Слово вказує на місце розташування території відносно течії Дністра. Нижна розміщена на найвищій горі в селі, але яка знаходиться над Дністром внизу по течії.

СЕЛО - частина села. Назва вживається на найменування центральної частини села.


ЛУКА - частина села й поля на Горішному куті, розміщена біля річки Дністер, де раніше була лука.

ДОЛІШНІЙ   КУТ - частина села розміщена внизу по Дністру. Ця назва походить від слова долина КУТ у долині.

ВИГНАНКА - частина села, яка розташована на горбі. Назва походить від прізвища Вигнан, який першим поселився на цій горі.

ШИПІТ - частина села і поля, розміщена на схилах широкого і глибокого яру між горами. Посередині яру пролягає дорога, а по боках, особливо зліва, протікають струмки, які в багатьох місцях падають з шипінням вниз, утворюючи водоспади. Отже, назва Шипіт утворилася від дієслова - шипіти.


МАРКІВКА - частина села. За переказами старожилів,колись тут проживала лише родина Маркевичів. Це прізвище і зараз поширене в селі. Від нього й утворилась ніби - то назва.

ЗА ПОТОКОМ - частина села. Ця назва вживається на найменування двох частин села, які розташовані в різних місцях, але в обох частинах за потоком.

НА ПОПЕЛИЩІ - частина площі. Колись біля села був ліс , від нього збереглася назва Чагор, який служив сировиною для виготовлення поташу. Продукція поташі не тільки забезпечувала потреби села, а й вивозилась в інші місця. Поташня під час пожару згоріла і на її місці залишилося попелище.

ПІДГОРА - це частина, села. Назва походить від того, що в цій частині села поселення розташоване під самою горою.


НА РІНИ - назва площі, яка відбиває особливості матеріальної культури.   На   цій   площі колись роздріблювали річкове каміння (товкли рінь), яке йшло на ремонт доріг села.

ЧОРНЕЇ - назва поля, розташованого на горбі, де колись був маєток румуна Чорнея.

СТАЙНИЩЕ - назва досить   широкої дороги,   що піднімається вверх між двома горбами, з'єднуючи село з полем.

БУГАЇ - назва поля, що утворилася шляхом перенесення назви тварини на місцевість, де вирощували для них корм. За розповідями, що побутують у селі, це поле за часів Румунії, а можливо й Австрії, належало державі й використовувалось під посіви, що йшли на корм племінної худоби. Розповідають, що пан тримав це поле для своїх бугаїв. Розводити багато худоби могли лише поміщики.

ТОЛОКА - назва поля і частина села і частини цієї місцевості з цією назвою колись було пасовисько. Зараз худобу тут не випасають, але назва зберігається.

СМЕРТЕННА - гориста частина села, вулиці, що тут тягнеться, і поля, які розташовані на цій горі. Назва утворилася від слова „смерть", бо на цій горі міститься цвинтар. Спочатку закріпилась за дорогою, по якій несли хоронити покійників. її вживали спочатку лише в той момент, коли несли мерця, а вже пізніше цю дорогу стали так називати постійно. Згодом назва Смертенна поширилась на всю гору.


ГОРОДИЩЕ - назва поля. В селі розповідають, що на місці городища років 200 тому існувало турецьке укріплення, яке було знищене в час захоплення Буковини Австрією.

МАКСИМІВ ЯР - назва глибокого крутого яру. Вона утворилася   від імені   чоловіка   Максима,   який   за розповідями, разом з кіньми й возом розбився в цьому яру.

ЛИСА - назва поля, що знаходиться на однойменній з ним горі. Зараз ці місця обробляються, а колись тут були пасовиська для панської худоби. До речі, на цю гору веде дорога Стайнище. Отже, худоба знаходилася близької випасалася, все чисто на горі від чого вона ставала гола, лиса.

Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Друзі сайту

Філія Заставнівської ЦБС
Безкоштовний хостинг uCoz